OH Vancover 2010 hokej

Vzpomínáme aneb olympiáda ve Vancouveru 2010

Další hokejový turnaj, na kterém se představili ti nejlepší z nejlepších. Olympijské hry v kanadském Vancouveru ovládla země s javorovým listem ve znaku, přinesly ale i spoustu slovenské radosti a českého nebo ruského zklamání. Finále podle očekávání sehrály zámořské celky, o bronz se utkávají Finové a Slováci, pro které jde o největší úspěch na olympiádě v novodobé historii. Bohužel,

Vzpomínáme aneb olympiáda ve Vancouveru 2010

OH Vancover 2010 hokej

Další hokejový turnaj, na kterém se představili ti nejlepší z nejlepších. Olympijské hry v kanadském Vancouveru ovládla země s javorovým listem ve znaku, přinesly ale i spoustu slovenské radosti a českého nebo ruského zklamání. Finále podle očekávání sehrály zámořské celky, o bronz se utkávají Finové a Slováci, pro které jde o největší úspěch na olympiádě v novodobé historii. Bohužel, s trochu smutným koncem, ale čtvrté místo na světě je přece pro malou zemi pod Tatrami mimořádné, zvláště v tak ostré konkurenci…

Čeští hokejisté měli namále už v kvalifikaci

Výprava českých barev mohla skončit na lotyšských hokejkách už v předkole play-off, ale díky brance Davida Krejčího v prodloužení šla až do čtvrtfinále. Lotyši se nevzdávali ani za stavu 0:2 a přichystali pro Jágra a spol. nemilé překvapení v poslední desetiminutovce, když se jim podařilo vyrovnat nejen hru, ale hlavně pak skóre. Podobné drama s Nory si užili Slováci, ale zásluhou Šatanovy branky šli také dál, tedy do boje o medaile.

Čtvrtfinále přineslo pár překvapení. Že Američané přehrají Švýcary, s tím se zajisté počítalo. Ale že Rusové dostanou sedm branek v utkání s Kanadou a Finové vynulují české ofenzivní snahy? Takové věci se asi nikdo nenadál, a přesto se stala, dřívější medailisté končí už před semifinále! Naopak Slováci šli po tuhém boji dál, Švédsko porazili 4:3 díky brance Tomáše Kopeckého, na vítězství se podílel do velké míry také legendární Pavol Demitra. Semifinálové dvojice tedy obstarali Američané s Finy a Slováci s Kanadou. Se zámořskými celky se tak nějak počítalo, ale že by se podobné pocty dočkal ještě někdo mimo nejužší elitu?

Finové se vzdali už po první třetině, Slováci bojovali do konce

Dva rozdílné zápasy, ale současně také dva očekávatelné výsledky. Američané sice nastříleli Finům šest branek během třetiny a už se v podstatě jen dohrávalo, čestný úspěch si připsal Miettinen – ale slovenští hokejisté se ani za stavu 0:3 nehodlali Kanadě podvolit a chtěli jí postup do boje o zlato minimálně znepříjemnit. Což se určitě podařilo, protože po brankách Višňovského a Handzuše už byli v kontaktu a posledních pět minut na svého zámořského soupeře ještě více zatlačili. Bohužel, žádný další gól nepřišel a Slovensko tak podlehlo Kanadě 2:3 – se ctí a hrdostí, v nejlepší možné sestavě.

Vše pro hokejové fanoušky

Finále už bylo vyrovnanou záležitostí, Američané srovnali krok necelou minutu před koncem díky Parisemu a v prodloužení rozhodoval o zisku zlatých medailí nástupce Waynea Gretzkyho a jedinečný talent Sidney Crosby. Slovenští borci prohráli s Finy souboj o bronzovou medaili 3:5, rozhodla hlavně 46. a 47. minuta, v níž Suomi vstřelili hned tři branky. Pokud ale Švédové, Rusové nebo Češi zůstali mimo semifinále, byl to pro Slovensko obrovský úspěch, protože se s jejich umístěním v nejlepší čtyřce vůbec nepočítalo!

Kanaďané tak oplatili Američanům porážku 3:5 ze základních skupin a připsali si další olympijský titul, podobně jako v roce 2002. V Turíně vypadly Javorové listy po Ovečkinově dvojitém zásahu, v Naganu je zase vyřadila česká reprezentace. Jinak ale platilo a platí, že Kanada si vždy sáhne na cenný kov. Naposledy to dokázala na hrách v Pchjongčchangu v roce 2018, kdy přehrála v boji o bronz české hokejisty vedené kapitánem Martinem Eratem a Josefem Jandačem v pozici kouče. Jak to asi bude v čínském Pekingu? Budou se sem moci podívat největší hvězdy NHL nebo opět uvidíme jen hokej, při vší úctě k hráčům KHL nebo dalších evropských lig, spíše druhé kategorie?

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *