Broušení bruslí je jednou z velmi často podceňovanou částí přípravy hokejisty k výkonu. Udržovat hokejové brusle stále naostřené je jednou z nejdůležitějších součástí hokejového života hokejisty. Když jsou hrany ostré, hráč je schopen vykrajovat ostré zatáčky a manévrovat rychleji. Brusle, které nejsou ostré, můžou způsobit uklouznutí nebo pád, díky kterému ztratíte drahocenné vteřiny ze hry. Špatně nabroušené brusle vám mohou přivodit i zranění.
Pravidelná kontrola prodlužuje životnost brusle
Každému hráči vždy doporučujeme, aby si před každým tréninkem kontroloval hrany každé brusle a její celkový stav. Tato základní kontrola netrvá déle než pár vteřin a měla by být pro každého hráče automatická. Nezáleží, jestli jste profesionál, či amatér. Kontrola musí proběhnout vždy! Drobné nerovnosti na hranách si může upravit každý hráč sám. Stačí využít speciální brousky na brusle. Dále se můžete držet našich doporučení. Pro snadnější orientaci dělíme broušení dle herní úrovně hráče.
Broušení bruslí dle úrovně hráče
Následující doporučení je vhodné přizpůsobit dle aktuálního stavu nožů.
- Amatérský hokejista
V případě, že trénujete jednou nebo dvakrát týdně, je doporučeno brousit brusle každé tři, nebo čtyři týdny.
- Poloprofesionální hokejista
Jste-li pokročilý hráč, který trénuje 3-4x za týden, pak se navrhuje nože brousit jednou za dva týdny.
- Profesionální hokejista
Profesionál si již jistě sám poradí a o jeho servis je postaráno. Pro vaši informaci, zde probíhá broušení jednou za dva dny, často i mezi třetinami v zápase.
Co je to žlábek na nožích?
Pokud vejdete do brusírny na zimním stadiónu, může vás překvapit otázka, jaký chcete žlábek? Informaci o typu žlábku je nutné zadat do brusky na brusle, která pak vykouzlí dokonale přesný rádius.
„Žlábek“ je označení pro prázdný prostor mezi jednou a druhou hranou brusle. Podobně jako u zahnutí hokejky, se i žlábky na bruslích dělají dle požadavků hráče. Se zvyšujícím číslem žlábku, je jeho hloubka menší (mělká), což preferují zejména hokejisti, kteří chtějí být vice pohyblivý/ obratní- často mění směr (vhodné pro agilní hráče). Oproti mělkému žlábku, je hluboký žlábek vhodný pro silové hráče, kteří se potřebují zapřít do ledu. Hluboký žlábek je velmi často využíván obránci, nebo těžšími hráči.
Každý hráč je jiný a každý preferuje jiné nastavení žlábku, typu brusle, dle svého herního stylu. Změna žlábku na jiný, než který jste zvyklý, může způsobit nemalé obtíže. U dětí se často setkávám s tím, že jim brusič vytvoří hluboký žlábek, na kterém nejsou schopni vůbec zabrzdit.
Profesionální brusky na brusle
Kdy je čas na broušení bruslí
- Nové Brusle – každé nové brusle je nutné před prvním použitím nabrousit. Nové brusle nemají žádný žlábek a proto je velmi nebezpečné s nimi bez broušení jít na led.
- Strhnutá hrana – pokud objevíte na hranách brusle dírku, nebo hlubší škrábance, je nejvyšší čas brusle nabrousit, nebo použít brousek na brusle. Ten však nemusí hranu zcela opravit.
- Rezavějící nůž – pokud se na vašem noži začne více objevovat rez, je dobré také brusli přebrousit (myšleno rez ve žlábku).
- Šlápnutí na beton/kov – po šlápnutí na povrch, který ubližuje hraně brusle, dochází k otupení brusle nebo částečnému strhnutí hrany. Je vhodné hranu opravit.
Pokud vás toto téma zajímá můžete se dále podívat na článek Průvodce broušením bruslí.
Co může způsobit ztrhlá hrana, nebo špatně nabroušená brusle se můžete podívat zde:
Bez nabroušených bruslí jste na ledě doslova jen do počtu. Myslete na to a před každým tréninkem a zápasem kontrolujte stav ostří svých nožů.
Mohlo by vás zajímat
Broušení bruslí doma? S bruskou Prosharp žádný problém
Bruska na brusle Sparx
TOP 3 mýty o broušení bruslí
6 komentářů: „Broušení bruslí, kdy a jak brousit brusle“
Super web, jsem tu poprve a libi se mi vase clanky, jen tak dal, drzim palce hokejmanovi
Ahoj potřebuji poradit jak si nechat nabrousit brusle nechávám si je brousit na zimaku ale pokaždé co vlezu na čerstvý led tak brusle mi ujíždí do stran. Mám 175cm 75kg levák útok hodně se obracím dík za radu.
Odkud jste? Rovnou bych vám doporučil místo, kde vám to nabrousí pořádně.
Brno. Mám stejný dotaz. S bruslemi problém nemám, ale chci zkusit BFD a případně profil. ALe vůbec nevím co a jak zvolit. Hraji utok 89kg 185cm. Chci být rychlý a obratný.
Určitě si zajděte do prodejny prohokejisty.cz, kde vám kluci upraví nože přesně na míru.
Díky
Napsat komentář