Hokejové brusle
aneb Vše o bruslích
Brusle jsou sportovním vybavením, které umožňuje klouzavý pohyb po různorodém povrchu. Obecně lze brusli rozdělit na dvě části – bota a konstrukce, která pohyb umožňuje. Aktuálně se můžeme setkat s těmito druhy bruslí:
- Hokejová brusle
- Krasobruslařská brusle
- Rychlobruslařská brusle
- Dětské kačenky
- Nordické brusle
- Kolečkové brusle
hokejman.cz je blog, který je zaměřen zejména na hokej. Proto se budeme v tomto přehledu věnovat pouze hokejovým bruslím.
Historie bruslí
První historické zmínky o „kostěných bruslích“ se datují v tisících let před našim letopočtem. Ty „novější“, resp. s kovovým ostřím, se datují asi 200 let před naším letopočtem a pocházejí ze Skandinávie. Původní brusle se k botám připevňovaly pomocí řemínků. Po přechodu na „moderní“ ostření dvou břitů se žlábkem, bylo možné používat brusle bez hůlek, tedy se na bruslích odrážet.
V roce 1846 byly ve Philadelfii vynalezeny celokovové brusle ( vynálezce Bushnell), které se k botám připevňovali ze stran pomocí šroubovacího mechanizmu. Tento skok ve vývoji dostal brusle už jen krůček od jejich novodobé podoby. Kdo byl tím skutečně prvním, kdo dal podobu hokejovým bruslím, není známo, resp. máme mnoho záznamů, které se nazývají prvními. Pro nás je však stěžejní rok 1927, kdy firma Bauer (Bauer Skates Company) začala produkovat sériové hokejové brusle napevno spojené s botou. Tato první brusle brusle byla později zaznamenána jako brusle Bauer Supreme.
Složení hokejových bruslí
Dnešní hokejová brusle se musí řídit parametry, které jsou dány komisí IIHF. Jaké pravidla to jsou? Pro profesionální hokej nejsou povoleny vícedílné brusle – myšleno šroubovací mechanizmus a pod. Brusle musí být kompaktní celek. Každá brusle musí mít na koncích tzv. bezpečnostní patky, tedy zakulacení nožů. Taktéž je zakázáno přidávat na brusle jekékoliv prvky, které by mohly ohrozit, nebo omezit hráče na ledové ploše (pravidlo se vztahuje i na zaznamenávací zařízení).
Z čeho se brusle skládá?
Hokejovou brusli můžeme rozdělit do dvou částí – bota a konstrukce. Bota, obvykle vyrobena z technického nylonu, nebo tvarovaného kompozitu, s pevnou plastovou špičkou. V některých případech se na výrobu používá syntetická kůže. Pro snadné nasazení brusle je v přední části umístěn „jazyk“, který je flexibilní. K zavazovaní hokejových bruslí slouží hokejové tkaničky, které jsou vedeny v ocelových okách. Vnitřní část brusle bývá kryta vodoodpudivým a rychleschnoucím materiálem, který vytváří potřebný komfort. Samozřejmostí jsou výstelky v oblasti kotníku a dalších choulostivých místech, nejčastěji z funkční pěny.
Moderní hokejové brusle, zejména vyšší řady (poloprofesionální a profesionální modely) je možné tepelně vytvarovat pomocí speciální pece na hokejové brusle. Jak proces probíhá si můžete přečíst v článku Tepelné tvarování bruslí.
Druhá část brusle – konstrukce je spodní část, skládající se z holderu (držák nože) a samotného nože. Holder může být s bruslí napevno spojen – zejména u nejnižších modelů bruslí (označujeme: amatérské hokejové brusle a zimní brusle). Vyšší modely je možné od brusle oddělit, případně vyměnit. Více informací o holderech si můžete přečíst v článku Co je holder. Nůž, anglicky runner, nebo blade, je označení pro ocelový břit, který je zasazen do holderu. Díky noži máte možnost hýbat se po ledové ploše. Hokejový nůž je tak nejdůležitější částí brusle.
style=“display:block; text-align:center;“ data-ad-layout=“in-article“ data-ad-format=“fluid“ data-ad-client=“ca-pub-2688668735577494″ data-ad-slot=“3045613978″>
-reklama-
Výkonnostní řady hokejových bruslí
Jak už jsem zmínil výše, hokejové brusle třídíme dle určené výkonnosti, tedy podle toho, jakou herní úroveň očekáváme, že budeme v bruslích hrát. Také je vhodné přihlédnout k faktorům jako je hmotnost hráče, nebo frekvence tréninků/zápasů. Z těchto dat je pak možné určit, pro jakou úroveň bruslí se rozhodnout – amatérské, poloprofesionální, nebo profesionální brusle.
Nezapomeňte, nové brusle jsou od výrobce dodávány nenabroušené a bez vyprofilování nožů je tedy vhodné tyto kroky před prvním sklouznutím absolvovat. Tématu broušení bruslí jsme se v maximální míře věnovali v článku Broušení bruslí. Pokud jste pravidelní hokejisté, jist víte, že se o brusle musíte starat. V článku Údržba hokejových bruslí, jsme pro vás připravili několik tipů, jak na to. Nenašli jste v článku co jste hledali? Napište nám, rádi článek doplníme. Zároveň tím pomůžete i dalším hledajícím. Pokud již vše víte, můžete v odkazech níže začít s výběrem vhodné hokejové brusle.
style=“display:block“ data-ad-client=“ca-pub-2688668735577494″ data-ad-slot=“3946032684″ data-ad-format=“auto“ data-full-width-responsive=“true“> style=“display:block“ data-ad-client=“ca-pub-2688668735577494″ data-ad-slot=“4441034314″ data-ad-format=“auto“ data-full-width-responsive=“true“>následující element nebo elementy reprezentují každý jednu reklamní plochu (zónu);vložte je prosím jednotlivě na místa ve stránce, kde chcete zobrazit reklamu odpovídajícíchrozměrů (parametry width [maximální šířka] a height [maximální výška] jsou uvedeny v definicireklamních zón níže); element s konkrétním ID smí být na stránce vždy jen jednou–>
style=“display:block“ data-ad-format=“autorelaxed“ data-ad-client=“ca-pub-2688668735577494″ data-ad-slot=“2336141349″>
-reklama-
následující element nebo elementy reprezentují každý jednu reklamní plochu (zónu);vložte je prosím jednotlivě na místa ve stránce, kde chcete zobrazit reklamu odpovídajícíchrozměrů (parametry width [maximální šířka] a height [maximální výška] jsou uvedeny v definicireklamních zón níže); element s konkrétním ID smí být na stránce vždy jen jednou–>
následující element nebo elementy reprezentují každý jednu reklamní plochu (zónu);vložte je prosím jednotlivě na místa ve stránce, kde chcete zobrazit reklamu odpovídajícíchrozměrů (parametry width [maximální šířka] a height [maximální výška] jsou uvedeny v definicireklamních zón níže); element s konkrétním ID smí být na stránce vždy jen jednou–>