Tepelné tvarování bruslí je jedním z úkonů, který raději doporučuji provádět pod dohledem zkušeného odborníka na hokejové prodejně. Jak probíhá profesionální tvarování si můžete přečíst v článku Tepelné tvarování bruslí. I když se již na pultech obchodů nacházejí brusle nižších řad, které je možné tepelně tvarovat, stále většina bruslí nižších řad tuto možnost nenabízí. Jak si vytvarovat brusle nižších řad svépomocí, bude tématem dnešního článku.

Hned v úvodu zmíním, že vypečení bruslí doma je na vaší zodpovědnost a v případě, že by se proces z nějakého důvodu nevydařil, mohli byste mít problémy při případné reklamaci.

Jak si zvyknout na nové brusle

První způsob tvarování- brusle se časem vytvarují sami. Je to sice nepříjemné, ale každá brusle jednou povolí. Princip tohoto vytvarování spočívá v zahřátí brusle během výkonu, čímž se materiál ohřeje a natvaruje dle chodidla. Tento proces probíhá zhruba 5-6 tréninků a můžete u něj pociťovat bolest v chodidlech. Často se stává, že se brusle po vychladnutí trochu vrátí k původnímu tvaru, ale to se časem změní.

Tvarování bruslí pomocí teplé vody

Druhým způsobem, kterým lze brusle vytvarovat, je využít vařicí vodu a pomocí ní brusle rozehřát. Zde je třeba brát zvýšené opatrnosti, aby jste se při tvarování nepopálili. Jak na to? Vyjměte z brusle vložku a nalijte do ní vařicí vodu. Nechte vodu 2-3 sekundy v brusli a následně ji vylijte. Brusli nechte “odpočinout” 1 minutu. Mezitím stejný proces aplikujte na druhou brusli. Pokud po 1 minutě vnitřní stav brusle umožní, vsuňte do brusle nohu, ideálně v hokejové ponožce a několikrát opatrně kopněte patou proti zemi. Tím se pata lépe usadí v brusli. Následně můžete brusle dotáhnout.

Zde platí stejné pravidlo pro utahování brusle, tedy neutahovat brusle tak, že taháte tkaničky vzhůru, ale do stran. Pokud by jste v rozehřátém stavu brusle tahali vzhůru, hrozí, že vytrhnete oka.

jak utahovat hokejové brusle

V brusli pak v klidovém režimu seďte alespoň 15 minut a nechte ji pozvolna vychladnout.

Užitečné tipy

Teplá voda v brusli může být i přes ponožku velmi nepříjemná. Aby se voda nedostala ke kůži, můžete si pod ponožku zabalit nohu do potravinového sáčku.

I když vám to může přijít směšné, doporučuji při domácím tvarování vypodložit podlahu ručníky, nebo kobercem. Vyhnete se tak poškrábání podlahy.

Domácí vypékání bruslí v troubě

Osobně tuto možnost moc nedoporučuji, jelikož zde opravdu hrozí, že brusle nenávratně poškodíte. Pokud jste však rozhodnuti to udělat, zde je návod. !Nikdy nepoužívejte plynovou troubu! Vypékání bruslí v troubě lze pouze u modelů k tomu určených.

  •  U bruslí povolíme tkaničky a vyjmeme vložky.
  •  Předehřejeme horkovzdušnou troubu na 70°C / 158°F / 314,15 K s cirkulací.
  •  Brusle vložíme do předehřáté trouby, je důležité brusle postavit na nože (nesmí ležet na boku).
  •  Brusle ponecháme v troubě nahřívat po dobu 5 – 6 minut na zmíněnou teplotu 70°C / 158°F / 314,15 K.
  •  Po uplynutí nahřívací doby brusle vyjmeme. Vložky vložíme zpět do brusle, posadíme se (kolena v 90 stupních) a brusli opatrně nazujeme viz. jak utahovat brusle. Po můžeme opatrně kopnout patou do země.

I takto mohou dopadnout vaše brusle. Proto prosím celý proces neustále sledujte.

nevhodně tvarované brusle

Zajímalo by vás něco dalšího? Máte s domácím tvarováním brusle vlastní zkušenost? Podělte se o ní níže v diskuzi a pomozte dalším hokejistům.

Sdílet na Pinterestu