HOKEJOVÉ CHRÁNIČE RAMEN PRO ŽENY PATŘÍ MEZI NEJDŮLEŽITĚJŠÍ CHRÁNIČE HOKEJOVÉ VÝSTROJE. STEJNĚ JAKO KLASICKÉ CHRÁNIČE RAMEN MAJÍ ZA ÚKOL CHRÁNIT PŘEDNÍ I ZADNÍ ČÁST TRUPU, NAVÍC MUSÍ SPLŇOVAT I DALŠÍ POŽADAVKY, KTERÉ ŽENY A DÍVKY VYŽADUJÍ.

 

O všeobecných detailech, kterých je vhodné si všímat při výběru chráničů ramen si můžete přečíst v článku Jak vybrat chrániče ramen

PROČ DÍVKY A ŽENY POTŘEBUJÍ JINÉ CHRÁNIČE NEŽ MUŽI?

 

Důvod je prostý. Ženy mají odlišnou stavbu těla, proto i hokejová výstroj musí odpovídat jejich požadavkům.

 

Klasické hokejové vesty jsou nastaveny na

–          Širší ramena

–          Plochý hrudník

–          Kratší chránič v oblasti podbřišku

Tyto detaily pak dělají ženám a dívkám problémy a jejich chrániče ramen jim často nesedí. Jak jsem již psal v minulých článcích, pokud hokejistovi/ce výstroj nesedí, projeví se to i na jeho/jejím herním projevu. Nevhodně zvolená vesta, která na těle „plandá“ omezuje hráče při pohybu a střelbě, zvyšuje riziko úrazu díky odkrytí chráněné oblasti a negativně působí na hráčovu psychiku. Ovlivněním psychiky hráče se již zabývalo mnoho autorů a i v jejich pracích je hokejová výstroj, jako možný prvek, je zaznamenána. Riziko úrazu je v hokeji vysoké, hokej je fyzicky velmi náročná hra plná neočekávaných zvratů a změn situací a možných úrazů. Nerespektováním bezpečnostních norem se vystavujete velkému riziku.

Nevhodně zvolená vesta může i „deformovat“ oblast hrudníku a prsou. Konstrukce chráničů je primárně stavěna na mužské tělo a tak zde chybí prostor pro prsa hráček.  Chrániče ramen pro ženy jsou anatomicky uzpůsobeny tak, aby tuto oblast chránila a zároveň je nijak nedeformovala. Slovo deformace je v tomto případě velmi tvrdé, avšak nezbytně nutnou. Před napsáním tohoto článku jsem toto téma nadhodil starším hokejistkám (omlouvám se za označení starším). I přes prvotní ostych byl nakonec výsledek u všech stejný. Všechny dotazované hokejistky přiznaly, že díky nevhodným chráničům měly/mají jejich prsa více či méně změněný tvar. Klasické vesty mají tendenci roztahovat hrudník směrem od středu a tak si určitě umíte představit, co to může způsobit u žen.

 

Tímto článkem nechci nikoho strašit, nebo komukoliv vytýkat nebo vyvracet jeho volbu hokejové výstroje. Mojí snahou je nabídnout těm, kteří mají zájem o nové informace, pomocnou „ruku“ – chcete-li hokejovou gramotnost, díky níž se budou sami brzy orientovat při nákupech a vnesou si  tak krásného sportu jako je hokej, pohodlí a maximální bezpečnost.