Má hokejová helma datum expirace? Jistě že ano. Certifikace hokejové helmy mají datum spotřeby, stejně jako je tomu u plexi a mřížky. Toto vybavení je certifikováno Radou pro certifikaci hokejového vybaveníHECC, na základě výkonnostních norem stanovených Americkou společností pro testování a materiály (ASTM) a Kanadskou asociací pro standardy (CSA). Certifikace HECC je platná na 6 ½ roku – tak dlouho akreditované testování ukázalo, že hokejové přilby poskytují hráčům očekávanou ochranu.

 

Proč je nutná certifikace helem

Testy ukázaly, že v průběhu času, pravidelným používáním a opakovanými nárazy helmy ztrácejí ochranné vlastnosti. Proto, když certifikace HECC vyprší, je čas uvažovat o nové hokejové helmě. Zvažte také výměnu plexi a mřížky, pokud na plastové skořepině uvidíte jakékoli viditelné praskliny (to znamená, že skořepina nerozptýlí sílu nárazu tak, jak je navržena).

 

Co je HEEC?

O certifikátech se můžete více dočíst v článku: Co značí CE a HEEC certifikáty na hokejových helmách.  HECC je „nezávislá dobrovolnická organizace pro účely výběru standardů včetně testovacích metod a dalších požadavků na certifikaci hokejové výstroje“. Certifikační nálepka HECC se obvykle nachází na zadní straně přilby. HEEC štítek má vždy platnost 6 a půl roku.

Kdy je vyžadována certifikace hokejové helmy?

Podle informací z HECC je certifikace výstroje vyžadována pro všechny ligy v USA. U nás se svaz odvolává na mezinárodní pravidla – „Všechny hokejové přilby a chrániče očí musí vyhovovat schváleným mezinárodním normám.“ – zdroj hokej.cz, ty však nutnost certifikace nezahrnují.

Z čeho jsou hokejové helmy vyrobeny?

Hokejové helmy jsou vyrobeny z vysoce nárazuvzdorného plastu zvaného vinylnitrát (VN), který rozptyluje sílu z místa kontaktu. Vložka je vyrobena z vycpávky, která je obvykle nastavitelná, aby co nejlépe seděla. Jedná se buď o pěnu z vinylnitrilu nebo pěnu z expandovaného polypropylenu (EPP), která dále tlumí nebo rozptyluje sílu nárazů. Hokejové helmy mají často odnímatelné vložky z měkké pěny nebo gelové vycpávky pro pohodlné, ale bezpečné uchycení.

Žádná helma nemůže zabránit všem otřesům mozku, ale správně nasazená přilba ochrání uživatele a pomůže zmírnit následky nárazu. Některé helmy lze také označit jako vyloženě nebezpečné. Výrobci neustále vylepšují helmy a dělají hokej bezpečnější. Poznámka na závěr. Nákup použitých helem, mřížek a plexi se NEDOPORUČUJE, a to ani v případě, že ještě neuplynula doba expirace. Nikdy nevíte, kolik nárazů již má helma za sebou a jestli není byť jen mikroskopicky poškozena.

Autor: Jiří Tobiáš I Foto: heec.com

Autor: Jiří Tobiáš

Jmenuji se Jiří Tobiáš a již více než 30 let se jako hráč, prodejce a bloger pohybuji v hokejovém prostředí. Rád zkoumám a testuji hokejové vybavení, o kterém následně píši recenze na tomto blogu. S příspěvky pod hlavičkou Hokejman se můžete setkat také na sociálních sítích jako je Facebook, či Instagram. Chcete se mnou spolupracovat, probrat nejnovější hokejky, nebo mi sdělit svůj názor k článku? Neváhejte mě kontaktovat.

2 Komentáře(ů)

  1. praktikant

    jinymi slovy, kupovat helmu z druhe ruky je nesmysl

  2. hokejman.cz

    Přesně!

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *