Ramena na hokej jsou nezbytnou součástí ochranné výstroje, která zajišťuje bezpečnost a jistotu při hře. Jsou navrženy tak, aby chránily horní část těla, zejména ramena, klíční kosti a hrudník, před nárazy a srážkami na ledě. Tyto chrániče jsou vyrobené z kombinace pěnových vycpávek, plastových štítů a prodyšných tkanin. Ramena na hokej jsou největším chráničem z celé hokejové výstroje. Přední značky jako CCM, True, Warrior, Sherwood a Bauer integrují nejnovější materiálové inovace, které zvyšují ochranu, aniž by byla obětována pohyblivost.
Jakou velikost ramen hledáte?
Vyberte si ramena na hokej dle značky
Potřebujete poradit s výběrem chráničů na ramena?
Pokud vybíráte ramena na hokej, je důležité najít přiléhavý, ale pohodlný střih, který poskytuje optimální ochranu, aniž by omezoval pohyb. S výběrem vám může pomoci náš článek Jak vybrat chrániče ramen, či Jak vybrat chrániče ramen pro ženy, kde vás krok po kroku provedeme výběrem toho nejvhodnějšího chrániče pro vaši postavu.
Nejnovější ramena na hokej
Hokej je fyzicky velmi náročný sport. I v ligách, kde není povolen kontakt, může dojít ke zranění. Možnost kontaktu totiž vždy existuje, a to jak od hráče, puku, nebo ledové plochy. Ramena na hokej jsou nezbytnou součástí hokejové výstroje a výrazně snižují riziko poranění.
Anatomie chrániče na ramena
Ramena na hokej chrání oblast hrudníku, horní část zad, ramen a bicepsů. Jak se je jednotlivé chrániče dělí?
- Ramenní kloboučky – Kloboučky chrání horní část ramene rameno při nárazu. Různá výška těchto kloboučků nemá vliv na ochrannou funkci. Kloboučky jsou uchycené pouze v jednom místě, aby zde vznikla vůle pro pohyb.
- Chránič bicepsu – kryje horní část paže a spíše zmírňuje údery po kontaktu s hráči. Také chrání biceps před puky a vysokými holemi.
- Chránič hrudní kosti – kryje oblast hrudníku a rozptyluje energii způsobenou puky, holemi a kontaktem s hráči. Tento kus je obvykle vyroben ze silnějších kombinací materiálů ve více vrstvách.
- Chránič páteře – chránič páteře sahá od horní části zad nad pas hráče. Nad oblastí pasu by měl být zdvojen ochranou páteře z hokejových kalhot.
- Chrániče žeber – žebra jsou velmi často místem úrazu, ať už jde o jejich pohmoždění, nebo zlomeninu po zasažení pukem, či nárazem. Proto musí být chrániče žeber vždy na svém místě pevně zafixován, aby splnil svou funkci.
- Chránič klíční kostí – klíční kost je také velmi náchylná ke zranění, kvůli nedostatku svalů, které by ji chránily. Chránič klíční kosti chrání o část krku v případech, kdy si hráč nijak nechrání tuto oblast.
Jak správně změřit hokejové chrániče ramen
Pokud hledáte nové ramena na hokej, je vhodné především najít vhodnou velikost. S výběrem vám může pomoci náš článek, jak vybrat chrániče ramen, kde jsme vše krok po kroku sepsali. Zaměřte se na to, aby všechna zranitelná místa byla kryta. I když velká ramena, tedy velké kloboučky vypadají dobře, vyberte takové, které vám nebudou vadit v pohybu.
Faktory, které je třeba vzít v úvahu při výběru hokejových chráničů ramen
Při výběru chráničů ramen na lední hokej je třeba mít na paměti několik důležitých faktorů. Vaše pozice, úroveň dovedností a množství povolených kontaktů ve vaší lize by měly hrát důležitou roli ve vašem rozhodování.
Jak pečovat o chrániče ramen
O chrániče ramen je nutné správně pečovat. I když má většina chráničů přidanou složku, která aktivně bojuje proti tvorbě bakterií, po čase její účinky slábnou a ramena začnou smrdět. Jak se o chrániče ramen postarat? Velikost chrániče zabraňuje jeho vyprání v pračce. V případě velkého znečištění lze ramena šetrně vydrhnout kartáčem, který značnou část špíny odstraní. My na Hokejman.cz doporučujeme používat po každém tréninku desinfekční prostředky na hokejovou výstroj. Speciální prostředky zabraňují tvorbě plísní a bakterií, takže vaše výstroj nebude zapáchat.