jak vybrat hokejové brusle

Jak vybrat hokejové brusle

Nejste si úplně jistí při výběru nových bruslí? Pak pozorně čtěte tento článek a dozvíte se, jak vybrat brusle, na co se zaměřit při jejich výběru a co od nich můžete očekávat a další důležité informace. Hokejové brusle jsou jednou z nejdůležitějších částí výstroje hokejisty. S jejich výběrem si tak každý hráč dá velmi záležet

Jak vybrat hokejové brusle

jak vybrat hokejové brusle

Nejste si úplně jistí při výběru nových bruslí? Pak pozorně čtěte tento článek a dozvíte se, jak vybrat brusle, na co se zaměřit při jejich výběru a co od nich můžete očekávat a další důležité informace. Hokejové brusle jsou jednou z nejdůležitějších částí výstroje hokejisty. S jejich výběrem si tak každý hráč dá velmi záležet a nikdy nenakupuje naslepo. 

Složení hokejové brusle

Každá hokejová brusle se skládá z pěti částí. Jsou to bota, jazyk, podrážka, holder a nůž (runner)

  • Bota – u některých prodejců se můžete setkat se samostatně prodejnou botou, na kterou si můžete připevnit libovolné holdery a nože. Obliba nákupu samostatné boty byla zejména v období rozmachu speciálních holderů značky T-blade. Největší rozdíly mezi botami jsou v kvalitě zpracování, pevnosti, výztuhách a stylem provedení.
  • Jazyk – jazyk v brusli je na první pohled nedůležitá část brusle. Jeho ochranná funkce je však k nezaplacení. Jazyk chrání nárt proti nárazům od puků, či sekání od hokejek a proto je vhodné při výběru brusle přihlédnout i ke kvalitě jazyka.
  • Podrážka – možná si řeknete že podrážka není důležitá. Opak je pravdou. Kvalitní podrážka ovlivňuje přenos energie při bruslení, rozložení váhy hráče a u kvalitních bruslí navíc napomáhá s odvodem vlhkosti od nohy. Podrážky se můžou lišit dle použitých materiálů při výrobě. Nejčastěji se setkáme s odlehčenými materiály pro snížení hmotnosti brusle.
  • Holder – holder je ta část brusle která spojuje nůž a botu. Jednoduše řečeno ten kus plastu který drží nůž a je přinýtován k botě. Holdery mohou být opět různé dle složení materiálů a způsobu jakým drží nůž. Mohou umožňovat výměnu nože a nebo jsou bez této možnosti.
  • Runner (nůž) – je ta část na které brusle jezdí. Tato část se vývojem velmi mění hlavně po stránce složení, snížení třecí síly a zvýšení jejich odolnosti. Nožům, resp. broušení bruslí je třeba věnovat velkou pozornost, jelikož rozhodují o skluzu.

Náhradní díly k bruslím

Hokejové brusle a vše kolem nich

Před tím, než začnete vybírat značku, či model svých nových bruslí, je potřeba si říct, jak dobře umíte bruslit, jaký post hrajete, nebo za jakým účelem chcete brusle koupit. Další otázka by měla být, jak často chodíte na led popř. jak často hrajete hokej. Pokud si dokážete na tyto otázky snadno odpovědět, můžete začít hledat. Mezi bruslemi jsou obrovské rozdíly a proto bych začal malým rozdělením, které vám pomůže s orientací.

Výběr hokejových bruslí

Pokud už víme, co chceme a pro jaký účel budeme brusle používat, můžeme přikročit k samotnému výběru. Zde se rozhodujeme na základě preferované značky, výkonnostní řady brusle a typu pro herní styl.

  • Značka – značka brusle, ale i ostatní hokejové výstroje je pro mnoho uživatelů důležitá. Zpravidla je to tím že danou značku znáte od profesionálů z NHL, KHL nebo extraligy. Jak už jsem se v minulých článcích vyjadřoval, to co nosí profesionálové jsou v 99% jejich upravené (custom) výstroje, které se na prodejní pult nikdy nedostanou. V zásadě o žádné ze značek nemůžu říci že by byla v něčem horší. Každá má své specifika a cílovou skupinu na kterou je zaměřena. U bruslí dominují dvě hokejové značky- CCM a Bauer.
  • Typ brusle / řada – rozdělení dle řad je asi nejlepším rozcestníkem pro určení typu hokejové brusle pro vás. Brusle rozdělujeme do tří kategorií na amatérské, poloprofesionální a profesionální brusle. Pokud jste amatérský hráčhrající nepravidelně, nebo hledáte brusle na rybník, pak vám bohatě vám postačí základní model brusle, která je pohodlná, pro tuto úroveň dostatečně chráněná a kvalitně zpracovaná. Hrajete-li 1-2x týdně, pak je pro vás ideální poloprofesionální řada s tužším skeletem a vyšší ochranou. Při více než dvou trénincích týdně je vhodné pouvažovat nad profesionální řadou bruslí a to z důvodů ochrany i životnosti při častém namáhání brusle. U vyšších řad je nutné počítat i s vyšší cenou za brusle.
  • Typ brusle – herní styl – možná si říkáte proč jsem zařadil i dělení na herní styl. Z vlastní zkušenosti vím, že toto dělení je velmi důležitou částí. Setkal jsem se s tím že rodiče koupili skvělému bruslaři typ bruslí který je určen pro spíše silové hráče s jiným sklonem a tvrdším skeletem. Díky špatné volbě rodičů se tak místo krásného bruslařského projevu chlapec trápil a doslova předváděl dupot doplněný o zakopávání o led. Po dvou měsících “trápení“ rodiče koupili tentokrát už správné brusle.  Jak ale poznáte vhodné hokejové brusle v závislosti na herní styl? Asi nejlépe je si to předvést na značce Bauer. Bauer již po několik let drží tři stabilní typy bruslí :Vapor, SupremeNexus.
  • Brusle Bauer Vapor jsou určeny pro hráče s agresivním bruslařským zaměřením a vysokou frekvencí. Jsou uzpůsobeny pro okamžité zrychlení a rychlé změny směru. Proto jsou tyto brusle využívány spíše u útočníků.
  • Brusle Bauer Supreme jsou určeny pro spíše silové hráče s dlouhým skluzem. Tento typ je více chráněný díky pevnějšímu skeletu a mají rovnější sklon brusle. Nejvíce využívány jsou u obránců.
  • Brusle Bauer Nexus  jsou určeny pro hráče, kteří hledají širší brusles vyšším nártem. Tento typ by se dal označit jako nejkomfortnější brusle z dílny Bauer.
  • Brusle Bauer Flexlite jsou spíše pro hobby hráče. Vyznačují se tím že je lze použít ihned po rozbalení a budete mít maximální komfort.
  • Pro srovnání přidáme ještě obdobné typy od značky CCM
  • Brusle CCM JetSpeed jsou ideální pro dynamické hráče, kteří často mění směr. ( srovnatelné s řadou Bauer Vapor)
  • Brusle CCM Tacks jsou vhodné pro silový styl s delšími odrazy (srovnatelné s řadou Bauer Supreme)
  • Brusle CCM Ribcor jsou vhodné pro hráče s širokou nohou a vysokým nártem (srovnatelné s řadou Nexus)

Dělení bruslí dle věku

Brusle jsou kategorizovány do 3 věkových skupin. Jsou to dětské, nebo také youth brusle, juniorské a seniorské.

  • Dětské brusle (Youht) – jedná se o dětské brusle ve velikosti 26 – 32 (EUR).
  • Juniorské brusle (Junior) – brusle pro dorostence školního věku ve velikosti 33 – 39 (EUR)
  • Seniorské brusle (Senior) – standartní velikosti pro dospělého hokejistu – 40 + (EUR)

 Šířka hokejových bruslí

Na trhu jsou aktuálně k dostání 3 varianty šířky bruslí. Označujeme je písmeny EE, D a R.

  • EE (nebo také 2E) – jedná se o brusli s nižším nártem a širším provedením v oblasti boků
  • D – masovější záležitost, jedná se o brusli s vyšším nártem a užším provedením v oblasti boků
  • R – univerzální velikost – používá se u dětských bruslí

Související produkty

Několik rad závěrem

Při výběru vhodné velikosti nekoukejte na velikost vašich běžných bot. Klasická obuv a hokejové brusle mají rozdílné značení velikostí. Pokud si vybíráte brusle, kupujte takovou velikost, aby jste při stání cítili, že se palcem dotýkáte konce brusle. Při pokrčení kolen, ve kterém probíhá bruslení, se pata zaboří do zadní části brusle a tak se palec vzdálí od špičky. Brusle musí perfektně sedět. Každý volný milimetr je v brusli zbytečný. Můžete vyzkoušet i Powerfoot, což je speciální vložka do špičky brusle, která eliminuje volný prostor. Pokud máte možnost navštívit specializovanou prodejnu Bauer, nebo CCM, vyzkoušejte sken nohou pro výběr vhodné brusle. Díky skeneru zjistíte tvar i správnou velikost brusle. Pokud si s výběrem nevíte rady, požádejte prodejce, nebo trenéra o konzultaci. Profesionál pozná, co je pro vás dobré.

Mohlo by vás zajímat

2 komentáře: „Jak vybrat hokejové brusle“

  1. Milan Blahus avatar
    Milan Blahus

    Nektere clanky by se mely tesat do kamene. Nedavno jsem koupil brusle, kdy sem bral podle ceny zakladni model. Spatna ochrana se projevila po dvou tydnech… zlomene zanartni kustky a mam na par mesicu utrum. Skoda ze jsem to necetl driv

  2. admin avatar
    admin

    Tak to nás mrzí, přejeme brzké uzdravení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *