Jak profilovat hokejové brusle

Co je profilování nožů?

Máte nové brusle, praskl vám nůž (runner) a vy jste nuceni ho vyměnit ? Pak jistě budete potřebovat profilování nožů. Ptáte se proč? Každý hokejový nůž je z výroby jinak velký a i když se to na první pohled zdá, není ani rovný. Klasickým broušením sice můžete dosáhnout srovnání nože, ale sjednocení obou na stejnou

Co je profilování nožů?

jak probíhá profilování nožů

Máte nové brusle, praskl vám nůž (runner) a vy jste nuceni ho vyměnit ? Pak jistě budete potřebovat profilování nožů. Ptáte se proč? Každý hokejový nůž je z výroby jinak velký a i když se to na první pohled zdá, není ani rovný. Klasickým broušením sice můžete dosáhnout srovnání nože, ale sjednocení obou na stejnou výšku těžko. O broušení bruslí si můžete přečíst i v článcích : Broušení bruslí, kdy a jak brousit brusle, První broušení bruslí, nebo TOP 3 mýty o broušení bruslí. Dnešním článkem jdeme trochu více do hloubky.

Proč profilovat nože?

Profilování nožů může výrazně prospět i mladým bruslařům, kdy se díky optimalizaci srovná skluzná plocha a tak je nácvik správné techniky bruslení daleko jednodušší.

Náhradní nože do bruslí

Typy profilů hokejových nožů

U profilování nožů vybíráme ze 4 základních kolíbek. Číselné označení je 7, 9, 11 a 13. Kdy číslo 7 je největší kolíbka a nejkratší skluzná plocha. Číslo 13 je nejdelší skluzná plocha a nejmenší kolíbka. Toto je vcelku jasné, ale co to znamená pro hráče?

7 – největší kolíbka – nejkratší skluzná plocha – tato kombinace zajišťuje více obratnosti, která pomůže při obloucích a výjezdech. Při samotném bruslení se však více nadřete, jelikož máte nejkratší skluznou plochu.

9 – střední kolíbka – kratší skluzná plocha –  U střední kolíbky jste stále hodně obratní, výjezdy oblouků jsou snazší, ale skluzná plocha je stále krátká, takže je bruslení náročnější

11 – minimální kolíbka – delší skluzná plocha – je výrazně jednodušší, zejména vhodné pro dlouhé a silové bruslení. Delší skluzná plocha způsobuje, že se tolik nenadřete, avšak obratnost je o něco horší.

13 – žádná kolíbka – nejdelší skluzná plocha – nejvhodnější varianta pro naučení a zdokonalení bruslení. Tato varianta je ekonomicky nejvýhodnější na bruslení, oproti tomu se při obratnostních prvcích více nadřete.

Pouze profil kolíbky nestačí

rozdělení profilování nožů

Pokud jste se již rozhodli pro vhodnou kolíbku, můžeme přejít ke druhému kroku – sklon nožů. Zde existují tři možnosti: rovina, dopředu, dozadu.

Rovné nože

Pokud se rozhodnete pro klasickou rovinu, jistě neuděláte chybu. Tento styl je pro univerzály, kteří jsou spíše technického zaměření a nejvíce času tráví v kličkách a obloucích.

Náklon nožů dozadu

Zadní náklon vás jistě nepoloží na záda. Tento styl si vybírají zejména obránci, kteří vyžadují snadnější bruslení dozadu a snadnější obraty z jízdy vpřed.

Náklon nožů dopředu

Přední náklon, resp. zbroušení nožů dopředu, vám pomůže v bruslení dopředu. Zde si brzy jistě uvědomíte, že vás tento sklon nutí pokrčit kolena více dopředu a bruslení posune k agresivnějšímu stylu.

Profilování nožů není otázkou minut, ale spíše jednotek hodin. Pokud se pro úpravu rozhodnete, jistě se vyplatí počkat. Výsledek oceníte při prvním skluzu. Jak samotné profilování vypadá se můžete podívat zde.

Mohlo by vás zajímat

2 komentáře: „Co je profilování nožů?“

  1. Lada avatar
    Lada

    Urcite bych vyzkousel profilovani nozu, ale nevim kde mi to udelaji. Pripadne nevite kolik to stoji a jestli se to vyplati i u starych brusli?

  2. jan avatar
    jan

    velmi zajimava novinka, driv nic takoveho nebylo hlavne kdyz se brousilo v ruce tak se to vymerilo od oka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *