brankarske masky historie

Evoluce brankářských masek

Jen málokterá část hokejové výstroje je více ikonická, než brankářská maska. Původně hrubý kus kůže, nebo sklolaminátu, který si první hrdinové sami tvořili k ochraně obličeje, se během své evoluce přeměnil v doslova umělecké dílo. Žádná část brankářské výstroje není tak osobní, jako právě maska, kde chce každý brankář vyjádřit své pocity, vzpomínky, či vzdát

Evoluce brankářských masek

brankarske masky historie

Jen málokterá část hokejové výstroje je více ikonická, než brankářská maska. Původně hrubý kus kůže, nebo sklolaminátu, který si první hrdinové sami tvořili k ochraně obličeje, se během své evoluce přeměnil v doslova umělecké dílo. Žádná část brankářské výstroje není tak osobní, jako právě maska, kde chce každý brankář vyjádřit své pocity, vzpomínky, či vzdát hold. V tomto článku se vydáme do historie masek a podíváme se jak se z nich stala neodmyslitelná součást brankáře.

 

Historie brankářské masky

Brankářské masky prošly v průběhu věků obrovským vývojem. Nejstarší masky byly převzaty z jiných sportů jako je šerm, či americký fotbal. Změnu jako první přinesl Jacques Plante, který navrhl tvarovanou obličejovou masku ze skelných vláken. Posuňme se ale o čtyři desetiletí dopředu, abychom viděli zrod moderní kombinované masky. Proč kombinované? Brankářská maska je kombinací sklolaminátové skořepiny a kovové klece.

Počátek 19. století

V raných dobách hokeje byli brankáři velmi omezeni ve výstroji, kterou nosili. Masky nebyly dle pravidel vyžadovány a sami trenéři je velmi často zakazovali svým brankářům. Průkopníkem byla Elizabeth Graham (brankářka v Queens University), která si jako první brankářka vzala brankářskou masku s drátěným hledím. V NHL s tímto trendem začal Clint Benedict ve 30. letech 20. století, když nosil kožený chránič obličeje, který měl ochránit jeho zlomený nos. Vadil mu však ve výhledu a tak ho přestal nosit.

Zrození první masky

V roce 1959 se Jacques Plante stal prvním brankářem NHL, který si v zápase NHL nasadil plnohodnotnou masku poté, co byl zasažen střelou do obličeje. Jeho maska ​​byla vyrobená ze skleněných vláken a těsně přiléhala k Jacquesově tváři. V rámci aktuálního hokeje to byla účinná ochrana před střelami. Během následujících 10 let většina brankářů NHL přijala masku podobného stylu a do roku 1970 bylo bez masky jen málo brankářů. V roce 1974 byl Andy Brown z Pittsburgh Penguins posledním, kdo hrál v NHL bez masky.

V průběhu let se maska ​​ze skelných vláken vyvinula tak, aby více chránila a byla pohodlnější. Do masek byly přidávány vycpávky pro větší komfort a celkový tvar se přizpůsoboval dle požadavků brankářů. Výrobci si tohoto trendu byli vědomi a tak vznikali nové značky jako např. FibroSport, který se proslavil odolnou konstrukcí, jejichž prvky se v maskách používají dodnes.

Top hokejové masky

Evoluce do novověku

V 70. letech začali výrobci masek experimentovat s mřížkou na brankářské helmě, což znamenalo začátek moderní éry masek s mřížkou (combo style), kombinace sklolaminátové skořepiny a drátěné mřížky. Mřížka poskytovala větší rozptýlení sil při nárazu puku, tedy rozptýlila náraz na vnější straně masky pryč od brankářovy hlavy. Designy masek se více vyvíjely a získávali nové linie a pohodlnější polstrování. Mnoho brankářů našlo zalíbení v kombinovaném stylu s hráčské helmy a upravené mřížce. Mezi nejznámější nositele patří Dominik Hašek, Dan Cloutier Artus Irbe, a Tim Thomas… Pro milovníky historie výstroje se jednalo o helmu Cooper SK2000 s mřížkou, která měla upravené hledí. Nedostatečná ochrana hlavy a zejména krku způsobili postupný zákaz těchto masek na vyšší úrovni hokeje.

V 90. letech 20. století se již výrobci soustředili pouze na kombinované masky, u kterých se více experimentovalo s „exotickými materiály“ jako jsou uhlíková a aramidová vlákna (kevlar). Pravděpodobně nejzajímavější maskou této doby byla maska Profile, navržená Jerrym Wrighem na počátku 90. let. Tato maska měla velmi agresivně tvarované linie a elegantní vzhled. Výrobcem byla populární značka Itech, která v následujících letech představila další modely Itech Profile 960 a 961. O více než 20 let později, téměř přesně tento design masky vyrábí Bauer jako 960 (resp. 961 s mřížkou typu cateye), 950, 940 a 930. V šatnách NHL můžeme tuto verzi masky vidět dodnes.

Typy brankářských masek

Styl objímání obličeje

Maska připomínající hororové postavy( film Pátek 13 s Jasonem Vortheesem) byla vyvinuta jako jedna z prvních brankářských masek. Primárně byla vyrobena ze skelných vláken a byla tvarově přizpůsobena brankářově obličeji. Tento styl byl „ve hře v dobách, kdy brankáři přecházeli od nenošení masek. Významný posun probíhal zejména v ochraně krku, prodyšnosti a nakonec přidáním pěnové výplně.

Kombinovaný styl „Birdcage“.

Na počátku 80. let začali brankáři experimentovat s hráčskými helmami a celoobličejovou mřížkou pro ochranu. Tento styl nabízel výrazně lepší linie pohledu a s mřížkou oddělenou od obličeje brankáře poskytoval výrazně lepší rozptyl dopadu než styl objímání obličeje. Nedokázal však překonat své hlavní nevýhody v nedostatku ochrany krku a omezené ochrany helmy. Samotná helma byla často vyrobena z plastu a základní pěny, která pro ochranu hráče byla dostačující, ale pro brankáře nikoliv.

Moderní kombinovaný styl

Během mnoha generací brankářů vydržel moderní kombinovaný styl masky s minimálními změnami v celkové koncepci. Drátěná mřížka je připevněna ke skořepině (typicky vyrobené ze skelných vláken, uhlíkových vláken, nebo kevlaru) s plovoucí zadní deskou. Vysoce nárazové zóny čela a brady jsou tvarované a zesílené, aby rozptýlily energii puku pryč z přední části masky a pryč od brankářovy hlavy. Obvykle jsou tyto masky vybaveny pohodlným vinylnitrilem nebo pěnou EVA, ale poslední pokroky tlačí na použití pokročilých gelů a revolučních pěn.

Dnešní brankářské masky

Výrobci dnes pokračují ve vylepšování brankářských masek s novými materiály, často si půjčují materiály z leteckého průmyslu, či motorismu.  Masky se obvykle vyrábějí ze směsí uhlíkových a aramidových vláken, přičemž výrazná pozornost je věnována oblastem na čele a bradě. Masky jsou obvykle vybaveny mřížkou z nerezové oceli, ačkoli některé společnosti experimentovaly s mřížkami z titanové slitiny kvůli úspoře hmotnosti. Uvnitř helmy jsou patentované směsi pěny a gelu, které nabízejí bezkonkurenční pohodlí a absorpci nárazů, které se dříve u masek nevyskytovaly. Materiály jako Bauer’s Poron XRD pěna a CCM’s D3O pěna mají rázové vlastnosti, které pomáhají při ochraně masek pokročilé úrovně.

Související produkty

Zavedení brankářských masek nebylo jednoduché a samotní brankáři, kteří se v počátcích snažili chránit svůj obličej, byli často terčem posměchu. Pro moderní hokej je hra bez masky nemyslitelná a jen málokterý brankář by si troufl do brány bez své masky.

Mohlo by vás zajímat

3 komentáře: „Evoluce brankářských masek“

  1. Jan Cabejsek avatar
    Jan Cabejsek

    hned jak jsem videl tu nahledovou fotku s maskou tak jsem premyslel jak se ten film jmenoval 🙂

  2. Milan S avatar
    Milan S

    Pěkný přehled, v těch starých maskách bych nevyjel na led ani za nic

  3. mirekzumr avatar
    mirekzumr

    mazec v cem brankari chytali, ja bych nevybehl ani v te hracske helme

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *