Jen málokterá část hokejové výstroje je více ikonická, než brankářská maska. Původně hrubý kus kůže, nebo sklolaminátu, který si první hrdinové sami tvořili k ochraně obličeje, se během své evoluce přeměnil v doslova umělecké dílo. Žádná část brankářské výstroje není tak osobní, jako právě maska, kde chce každý brankář vyjádřit své pocity, vzpomínky, či vzdát hold. V tomto článku se vydáme do historie masek a podíváme se jak se z nich stala neodmyslitelná součást brankáře.

Historie brankářské masky

Brankářské masky prošly v průběhu věků obrovským vývojem. Nejstarší masky byly převzaty z jiných sportů jako je šerm, či americký fotbal. Změnu jako první přinesl Jacques Plante, který navrhl tvarovanou obličejovou masku ze skelných vláken. Posuňme se ale o čtyři desetiletí dopředu, abychom viděli zrod moderní kombinované masky. Proč kombinované? Brankářská maska je kombinací sklolaminátové skořepiny a kovové klece.

Počátek 19. století

V raných dobách hokeje byli brankáři velmi omezeni ve výstroji, kterou nosili. Masky nebyly dle pravidel vyžadovány a sami trenéři je velmi často zakazovali svým brankářům. Průkopníkem byla Elizabeth Graham (brankářka v Queens University), která si jako první brankářka vzala brankářskou masku s drátěným hledím. V NHL s tímto trendem začal Clint Benedict ve 30. letech 20. století, když nosil kožený chránič obličeje, který měl ochránit jeho zlomený nos. Vadil mu však ve výhledu a tak ho přestal nosit.

Zrození první masky

V roce 1959 se Jacques Plante stal prvním brankářem NHL, který si v zápase NHL nasadil plnohodnotnou masku poté, co byl zasažen střelou do obličeje. Jeho maska ​​byla vyrobená ze skleněných vláken a těsně přiléhala k Jacquesově tváři. V rámci aktuálního hokeje to byla účinná ochrana před střelami. Během následujících 10 let většina brankářů NHL přijala masku podobného stylu a do roku 1970 bylo bez masky jen málo brankářů. V roce 1974 byl Andy Brown z Pittsburgh Penguins posledním, kdo hrál v NHL bez masky.

V průběhu let se maska ​​ze skelných vláken vyvinula tak, aby více chránila a byla pohodlnější. Do masek byly přidávány vycpávky pro větší komfort a celkový tvar se přizpůsoboval dle požadavků brankářů. Výrobci si tohoto trendu byli vědomi a tak vznikali nové značky jako např. FibroSport, který se proslavil odolnou konstrukcí, jejichž prvky se v maskách používají dodnes.

Evoluce do novověku

V 70. letech začali výrobci masek experimentovat s mřížkou na brankářské helmě, což znamenalo začátek moderní éry masek s mřížkou (combo style), kombinace sklolaminátové skořepiny a drátěné mřížky. Mřížka poskytovala větší rozptýlení sil při nárazu puku, tedy rozptýlila náraz na vnější straně masky pryč od brankářovy hlavy. Designy masek se více vyvíjely a získávali nové linie a pohodlnější polstrování. Mnoho brankářů našlo zalíbení v kombinovaném stylu s hráčské helmy a upravené mřížce. Mezi nejznámější nositele patří Dominik Hašek, Dan Cloutier Artus Irbe, a Tim Thomas… Pro milovníky historie výstroje se jednalo o helmu Cooper SK2000 s mřížkou, která měla upravené hledí. Nedostatečná ochrana hlavy a zejména krku způsobili postupný zákaz těchto masek na vyšší úrovni hokeje.

 

V 90. letech 20. století se již výrobci soustředili pouze na kombinované masky, u kterých se více experimentovalo s „exotickými materiály“ jako jsou uhlíková a aramidová vlákna (kevlar). Pravděpodobně nejzajímavější maskou této doby byla maska Profile, navržená Jerrym Wrighem na počátku 90. let. Tato maska měla velmi agresivně tvarované linie a elegantní vzhled. Výrobcem byla populární značka Itech, která v následujících letech představila další modely Itech Profile 960 a 961. O více než 20 let později, téměř přesně tento design masky vyrábí Bauer jako 960 (resp. 961 s mřížkou typu cateye), 950, 940 a 930. V šatnách NHL můžeme tuto verzi masky vidět dodnes.

Typy brankářských masek

Styl objímání obličeje

Maska připomínající hororové postavy( film Pátek 13 s Jasonem Vortheesem) byla vyvinuta jako jedna z prvních brankářských masek. Primárně byla vyrobena ze skelných vláken a byla tvarově přizpůsobena brankářově obličeji. Tento styl byl „ve hře v dobách, kdy brankáři přecházeli od nenošení masek. Významný posun probíhal zejména v ochraně krku, prodyšnosti a nakonec přidáním pěnové výplně.

Kombinovaný styl „Birdcage“.

Na počátku 80. let začali brankáři experimentovat s hráčskými helmami a celoobličejovou mřížkou pro ochranu. Tento styl nabízel výrazně lepší linie pohledu a s mřížkou oddělenou od obličeje brankáře poskytoval výrazně lepší rozptyl dopadu než styl objímání obličeje. Nedokázal však překonat své hlavní nevýhody v nedostatku ochrany krku a omezené ochrany helmy. Samotná helma byla často vyrobena z plastu a základní pěny, která pro ochranu hráče byla dostačující, ale pro brankáře nikoliv.

Moderní kombinovaný styl

Během mnoha generací brankářů vydržel moderní kombinovaný styl masky s minimálními změnami v celkové koncepci. Drátěná mřížka je připevněna ke skořepině (typicky vyrobené ze skelných vláken, uhlíkových vláken, nebo kevlaru) s plovoucí zadní deskou. Vysoce nárazové zóny čela a brady jsou tvarované a zesílené, aby rozptýlily energii puku pryč z přední části masky a pryč od brankářovy hlavy. Obvykle jsou tyto masky vybaveny pohodlným vinylnitrilem nebo pěnou EVA, ale poslední pokroky tlačí na použití pokročilých gelů a revolučních pěn.

Dnešní brankářské masky

Výrobci dnes pokračují ve vylepšování brankářských masek s novými materiály, často si půjčují materiály z leteckého průmyslu, či motorismu.  Masky se obvykle vyrábějí ze směsí uhlíkových a aramidových vláken, přičemž výrazná pozornost je věnována oblastem na čele a bradě. Masky jsou obvykle vybaveny mřížkou z nerezové oceli, ačkoli některé společnosti experimentovaly s mřížkami z titanové slitiny kvůli úspoře hmotnosti. Uvnitř helmy jsou patentované směsi pěny a gelu, které nabízejí bezkonkurenční pohodlí a absorpci nárazů, které se dříve u masek nevyskytovaly. Materiály jako Bauer’s Poron XRD pěna a CCM’s D3O pěna mají rázové vlastnosti, které pomáhají při ochraně masek pokročilé úrovně.

Související produkty

Zavedení brankářských masek nebylo jednoduché a samotní brankáři, kteří se v počátcích snažili chránit svůj obličej, byli často terčem posměchu. Pro moderní hokej je hra bez masky nemyslitelná a jen málokterý brankář by si troufl do brány bez své masky.

Autor: Jiří Tobiáš

Jmenuji se Jiří Tobiáš a již více než 30 let se jako hráč, prodejce a bloger pohybuji v hokejovém prostředí. Rád zkoumám a testuji hokejové vybavení, o kterém následně píši recenze na tomto blogu. S příspěvky pod hlavičkou Hokejman se můžete setkat také na sociálních sítích jako je Facebook, či Instagram. Chcete se mnou spolupracovat, probrat nejnovější hokejky, nebo mi sdělit svůj názor k článku? Neváhejte mě kontaktovat.

3 Komentáře(ů)

  1. Jan Cabejsek

    hned jak jsem videl tu nahledovou fotku s maskou tak jsem premyslel jak se ten film jmenoval 🙂

  2. Milan S

    Pěkný přehled, v těch starých maskách bych nevyjel na led ani za nic

  3. mirekzumr

    mazec v cem brankari chytali, ja bych nevybehl ani v te hracske helme

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *