typy bruslí

Rozdíly mezi brankářskými a hráčskými bruslemi

Hráčská hokejová brusle a brankářská brusle se značně liší už na první pohled. Pokud bychom šli do detailu, najdeme rozdíly v konstrukci i funkčnosti. V tomto článku si ukážeme všechny odlišnosti. Srovnání střihu brusle Střih brankářské brusle je u kotníku kratší, než je tomu u hráčské, s kratším a tenčím jazykem a bez chrániče šlach na zadní

Rozdíly mezi brankářskými a hráčskými bruslemi

typy bruslí

Hráčská hokejová brusle a brankářská brusle se značně liší už na první pohled. Pokud bychom šli do detailu, najdeme rozdíly v konstrukci i funkčnosti. V tomto článku si ukážeme všechny odlišnosti.

Srovnání střihu brusle

Střih brankářské brusle je u kotníku kratší, než je tomu u hráčské, s kratším a tenčím jazykem a bez chrániče šlach na zadní straně – tyto úpravy dávají brankáři širší rozsah pohybu. Brankáři nevyžadují takovou podporu nohy, jakou poskytují hráčské brusle, ale potřebují více ochrany.

Hráčská brusle musí být maximálně odlehčená a dokonale vytvarovaná na chodidlo hráče, aby mu umožnila maximální přenos energie do skluzu. Mnoho hráčů v rámci snahy o maximální využití energie, volí brusle o číslo menší. Na rozdíl od brankářské brusle mají mnohé hráčské střihem definovaný sklon, který napomáhá k předem definovanému stylu bruslení. Typickým příkladem jsou brusle značky Bauer, které nabízí tři modelové řady: Vapor, Supreme a Nexus s rozdílným střihem.

Top brankářské brusle

Srovnání ochrany

ochrana bruslí

Brankářské brusle mají větší a lepší ochranu než hráčské brusle. Pro ochranu se využívá tvrzené plastové pouzdro, které chrání špičku, kotník a patu, nebo těžká skořepina. Cowling, jak se anglicky nazývá ochranný obal na botě, chrání chodidlo a prsty před tvrdými střelami. V některých modelech bruslí je tato ochrana zabudována přímo do brusle, včetně silnější špičky, namísto krytu.

Hráčské brusle mají skelet chráněn pouze pomocí tvrzeného plastu, nebo karbonu, který je sice dostačující, ale ve srovnání s brankářskou bruslí chrání minimálně. Rizikovým místem na hráčské brusli je jazyk. Zde dochází velmi často k poranění, resp. ke zlomení kůstek po nastřelení pukem. Některé modely bruslí tuto část vyztužují, ale pokud chcete zaručenou ochranu nártu, pořiďte si Skate fender.

Srovnání nožů/runnerů

Nože na brankářských bruslích jsou delší a tlustší než nože na hráčských bruslích. Širší ocel v brankářských nožích zvyšuje odrážecí plochu brankáře a klouzání ze strany na stranu je tak snadnější. Silnější ocel dodává také více stability a odolnosti vůči nárazům od puku. Brankář nemusí být schopen zastavit a otočit se tak rychle jako hráči, ale musí být schopen udržet pozici a rychle se pohybovat ze strany na stranu. Brankářské nože se musí velmi často brousit. Díky častým nárazům do tyček dostávají opravdu zabrat.

Hráčské nože jsou úplným opakem. Jejich smyslem je poskytnout hráči co nejčistší skluz s častými změnami směru. Tenčí profil nože s přesně definovaným profilem broušení využívá sílu hran, které zejména při změnách směru hrají významnou roli. Moderní nože využívají materiály, které udrží ostří po delší dobu.

Vyberte si hráčské brusle

Jak sami vidíte, rozdílů je opravdu hodně a nelze zaměňovat hráčské brusle za brankářské. V hráčských by jste byl jako brankář vystaven obrovskému riziku zranění, v brankářských jako hráč by jste bruslařsky nemohl dostatečně reagovat na změnu směru, či tempa hry.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *