-
Holeně CCM Tacks XF80 JR
-
Holeně CCM Tacks XF80 SR
-
Holeně CCM Tacks XF SR
-
Holeně CCM Tacks XF JR
-
Holeně CCM Tacks XF PRO JR
-
Holeně CCM Tacks XF PRO SR
-
Holeně CCM Tacks XF PRO YTH
-
Holeně CCM Tacks AS-V SR
-
Holeně CCM Tacks AS-V Pro YTH
-
Holeně CCM Tacks AS-V Pro SR
-
Holeně CCM Tacks AS-V Pro JR
-
Holeně CCM Tacks AS-V JR
-
Holeně CCM Tacks AS-580 SR
-
Holeně CCM Tacks AS-580 JR
-
Holeně CCM Jetspeed FT680 SR
-
Holeně CCM Super Tacks
-
Holeně CCM Super Tacks AS1 SR
-
Holeně CCM Tacks 1052
Hokejové chrániče holení patří mezi nejdůležitější chrániče, které hokejista nosí. Ochrana holení hráče musí být vždy 100%, a proto není radno výběr tohoto chrániče podcenit.
Hokejové chrániče holení patří mezi nejvíce namáhané chrániče z celé hokejové výstroje. Holeně přicházejí prakticky stále do kontaktu s hokejkou, se střelami pukem, nebo při pádu s ledem. Proto musí perfektně chránit. Hokejové chrániče holení se dělí na dvě části. Horní část kryje oblast kolene z přední i bočních stran. Ve spodní části pak kryje samotnou holeň a lýtko. Vnitřní část chrániče je kryta měkkou výstelkou která udržuje nohu hráče v pohodlí a přispívá k tlumení nárazů. Většina chráničů je opatřena gumovými pásky na suchý zip, které upevní chránič na noze. Na trhu naleznete mnoho výrobců hokejové výstroje, kteří budou tvrdit, že zrovna jejich chrániče jsou ty nejlepší. Pro hráče však není důležitá značka, ale to, jak se v nich bude cítit.
Jak vybrat chrániče na holeně
Na první pohled se může zdát, že na výběru holení nic není. Špatně zvolené chrániče vás však můžou pěkně potrápit. Hokejové chrániče holení musí perfektně sedět na noze hráče a nesmí mu nijak vadit při pohybu. Při výběru se zaměřte na tyto tři části.
- Velikost – k určení velikosti postačí krejčovský metr a tabulka velikostí, na základě těchto údajů lze velikost úspěšně vybrat
- Šířku – správně zvolená šířka chrániče napomáhá ke správnému usazení holeně a její vyšší ochraně
- Ochrana kolene – zranění kolene je častým úrazem mezi hokejisty. Kvalitní ochrana proti přímému nárazu i krytí boků snižuje riziko poranění
Při výběru holení berte v úvahu to, zda usazujete chránič za jazyk v brusli, nebo ho dáváte přes jazyk. Pokud hrajete s jazykem z brusle ven, tedy usazujete své hokejové chrániče holení pod jazyk, bude se vám hodit delší chránič. V případě krátkého chrániče může vzniknout mezi bruslí a holeněmi nechráněný prostor. S orientací vám může pomoci i náš článek jak vybrat chrániče holení.
Pokud si délkou nejste jistí, nazujte si brusle, nasaďte chránič a mírně pokrčte kolena, jako při bruslení. V tomto postoji by měl chránič krýt spodní část v brusli a zároveň by nemělo koleno opustit kolenní výduť. V případě, že se vám chránič v tomto postoji posune, znamená to, že je příliš dlouhý.
Jak vybrat dětské chrániče na holeně
U dětí často narážíme na to, že jim rodiče pořídí větší chrániče, do „kterých dorostou“. Samozřejmě chápeme, že je hokej finančně náročný, ale pořízením delších chráničů dítěti v jeho hokejovém rozvoji nepomůžete. Větší chrániče nebudou sedět v místě určení a tak budou nohy hráče vystaveny riziku úrazu. V některých případech mohou velké chrániče kazit bruslařský styl. Pokud vaše dítě rychle roste a nechcete mu kupovat stále nové hokejové chrániče holení, můžete se porozhlédnout v hokejovém bazaru, kde jistě nějaké najdete. Mezi velmi časté dotazy od zákazníků na prodejnách patří i na dostupnost užších chráničů na holeně. Zejména u vysokých hubených dětí může nastat problém, že jsou pro ně seniorské holeně příliš široké, ale velikostně jim sedí. O šířce holení neinformují všichni výrobci, ale u těch lepších si v popiscích můžete tuto informaci dohledat.
Výběr chráničů na kolena dle střihu
Pokud nejste oddáni některé hokejové značce a chcete koupit podobný tvar chrániče od jiného výrobce, mohl by vám pomoci tento přehled.
- Holeně Bauer Vapor / CCM Quicklite / Warrior Covert – mají typicky rozšířený tvar v oblasti kolene, od kterého se směrem dolů postupně zužuje. Styl chrániče je tvořen tak, aby dokonale přilnul k noze a celou ji obepnul.
- Holeně Bauer Supreme / CCM Tacks – jsou známé svou dokonalou anatomickou stavbou a robustností. Jsou to prostě holeně, které sednou
- Holeně Bauer Nexus / CCM Jetspeed – jsou široké a hluboké po celé své délce, ideální pro hráče s širokým lýtkem
Kdy jsou chrániče holení nebezpečné
Za nebezpečné lze označit takové chrániče, které již nedokáží plnit svoji ochranou funkci. Pokud na holeních objevíte prasklinu, nebo se vám začnou trhat švy, hrozí, že vás chránič dostatečně neochrání. Zde máte dvě možnosti. První, dát holeně do servisu, kde vám vymění prasklý kus, či přešijí švy. Pokud jde o větší poškození je nutná druhá možnost, pořídit si nové hokejové chrániče holení. Holeně jsou taktéž nebezpečné, pokud velikost neodpovídá vaší noze. Ať už příliš krátké, nebo příliš dlouhé chrániče, obojí vás může ohrozit.
Jak se starat o chrániče holení
Péče o chrániče, resp. o hokejovou výstroj, by měla být vštěpována všem hokejistům od nejmladších až po ty nejstarší. Dlouhodobou péčí můžete výrazně prodloužit životnost chráničů a zároveň ochránit své zdraví. Hokejové chrániče holení jsou ideálním prostředím pro líheň bakterií a plísní. I když se výrobci hokejové výstroje snaží s bakteriemi bojovat pomocí funkčních materiálů, v rámci dlouhodobé ochrany nebývají účinné. Proto doporučujeme všem hráčům pravidelně desinfikovat své holeně pomocí speciálních přípravků. Po každé sezóně je vhodné vyprat všechny pratelné části výstroje a ty zbylé alespoň otřít desinfekcí.
Jak uchytit hokejové chrániče holení
K uchycení chrániče holení se nejčastěji používá páska na holeně. I když to v dnešní protiplastové době není příliš in, elastická páska na holeně prostě funguje. Stačí párkrát omotat dokola a chránič drží po celý trénink. Alternativou jsou textilní pásky, které dokáží volně fixovat chránič k noze. Zde však záleží na hráči, zda-li mu tato fixace bude stačit.