Mnoho rodičů, ale i hráčů samotných, je vcelku nejistých, při výběru hokejových rukavic. Proto vám v tomto článku poradím, dle jakých kritérií by jste se měli řídit, čeho si všímat a jaké rozdíly jsou mezi rukavicemi.

 Vybíráme hokejové rukavice

Každému je nejspíše jasné, že hokejové rukavice slouží hlavně jako ochrana rukou. Důležité je si říct, že chrání nejen před údery hokejkou, ale také dlaň při držení hokejky. Správná rukavice by měla mít odolnou dlaň i odolný vnější materiál.

Pro vnější část rukavice se nejčastěji používá síťovina, nebo syntetická kůže. Kožená varianta rukavic je populárnější díky pružnosti a delší životnosti rukavic, nicméně poslední dobou je již nahrazována koženkou, či syntetikou. Vnitřek rukavice je naplněn pružnou pěnovou výztuhou a plastovými chrániči. Kvalitnější typy rukavic mají kromě jedné vrstvy kůže v dlaních i druhou protiskluzovou vrstvu (tzv. clarino). Ta zabezpečuje lepší držení hole, zabraňuje proklouznutí a komfortněji tlumí nárazy směřující od hole.

Dělení prstů (počet kloubů) je specifikum na které nejsou tabulky. U každého hráče najdeme jiný názor, zda-li je lepší mít více či méně kloubů. Asi nejlepší poučkou bude váš vlastní pocit. Je pravda, že více kloubů znamená větší cit pro hokejku, naopak méně kloubů znamená vyšší bezpečnost v rukavici. Záleží tedy na každém hokejistovi pro co se rozhodne.

 

 Hokejové rukavice – rozdělení

 

1) Hokejové rukavice pro začátečníky (amatérské) – vyznačují se ohebnou konstrukcí, lehkými materiály, ochrannými prvky podle směrnic IIHF. Tyto rukavice jsou zpravidla jen místy sešité, většina částí je slepená, prsty na rukavici mají 1-2 klouby, barvy pouze základní (černá, navy, červená). Amatérské hokejové rukavice jsou oblíbené i pro svoji nízkou cenu.

 

2) Hokejové rukavice poloprofesionální – vyznačují se vyšší ochranou (boční strany rukavice), kvalitnějšími materiály (výztuhy z plastu), dlaně jsou prošité. Poloprofesionální rukavice jsou nejvíce používané, velmi často obsahují prvky z profi rukavic.

 

3) Hokejové rukavice profesionální – vyznačují se špičkovou ochranou, dlaň je vždy prošitá, vnitřek rukavice je složen z funkčních materiálů které odvádí pot , mají antibakteriální podšívku, některé typy mají i dvojité šití švů. Profesionální rukavice jsou určené pro každodenní hraní, jsou vysoce odolné, čemuž je úměrná i jejich vyšší cena.

 

Hlavními rozdíly mezi skupinami jsou především v úrovni ochrany, ohebnosti a dělení prstů, použitých materiálů a v neposlední řadě cena. Cenu jsem nechal jako poslední položku, jelikož záleží na samotném hráči, kolik je schopný a ochotný do rukavic investovat a jaká je jeho úroveň hraní.

 

Velikost hokejových rukavic

hokejové rukavice velikost

Dalším poměrně důležitým kritériem je velikost rukavic. Standardně  je velikost hokejových rukavic udávaná v palcích:

Seniorské – 13″, 14″, 15″, 16″

Juniorské – 10″, 11″, 12″

Dětské (Youth) – 8″, 9″

Velikost hokejových rukavic v palcích je měřena od manžety rukavice po nejdelší prst. Obecně platí, že rukavice sedí tehdy, kdy se prsty netlačí ven a lem rukavice by měl být za vaší dlaní.

Doplňky k rukavicím

Chrániče zápěstí se začali masivně používat cca. před 10 lety. Od té doby získaly mnoho příznivců a mnoho odpůrců. Dle mého názoru se tyto chrániče přestávají používat kvůli zpřísnění pravidel (sekání bylo považováno za sekání až při “odpadnutí ruky” ) a tím se stal tento chránič spíše přebytečnou součástí výstroje.  Dnes je u některých typů rukavic přidána  tzv. trojdílná manžeta která zaručuje vyšší ochranu zápěstí. Opět je to spíše na rozhodnutí hráčů a jejich pocitech při rozhodování, zda vzít s chráničem nebo bez. U obránců je druh rukavic s chráničem oblíbenější kvůli bezpečnosti, u útočníků naopak bez chrániče kvůli snadnější práci zápěstím.

 

Pár slov závěrem

Rukavice jsou druhou nejdůležitější součástí výstroje v rámci hry. Je třeba tuto část nepodcenit a nespoléhat vždy na obchodníky, kteří ve snaze prodat poslední kusy ze skladu naslibují kromě akční ceny i nadstandardní vlastnosti mnohdy nevhodných rukavic. Proto bych doporučil, pokud nemáte vlastní zkušenosti s danou značkou a nejste si úplně jistí kvalitou zboží, poraďte se s „odborníkem“ (trenérem, poradcem, kvalitním hokejistou).

Pokud jste vy nebo vaše dítě na vrcholové úrovni, doporučuji zakoupit dva stejné páry rukavic. Pro profesionální úroveň je běžné, že se během třetiny mění části výstrojí jako právě rukavice. Je to z prostého důvodu. Mokré rukavice mají jiné vlastnosti než suché, na které je hráč zvyklý. Každý profesionál potvrdí že tento „komfort“ pomáhá ke kvalitnějšímu výkonu.


 

Pokud si s výběrem stále nevíte rady, kontaktujte nás zde, rádi Vám pomůžeme. Kliknutím můžete přejít na hokejové rukavice, nebo desinfekci do rukavic. Rádi čtete? Náš hokejový blog je zajímavými články zaplněn. Přihlaste si odběr do našeho emailového zpravodaje a už vám nic neunikne.