Jak vybrat hokejku? Téma, které jistě potrápilo nejednoho rodiče budoucího hokejisty. S redakcí Hokejman jsme se pokusili sestavit manuál, který vám s výběrem pomůže. Hokejka nebo chcete-li hokejová hůl, je nejdůležitější součást hokejové výstroje hokejistů. Je to jeho spojnice s pukem, tedy taková „prodloužená ruka hokejisty“. Na trhu naleznete hokejové hole nejrůznějších značek s mnoha záhyby a roztodivnými výrazy, které laikovi nic neřeknou. Zajímavé video jak se hůl vyrábí připravili v How its made.
Na jakou stranu budu hrát?
První věc, na kterou při výběru hokejky narazíte, bude výběr strany, na kterou je hůl zahnutá. Zde platí jednoduché pravidlo. Spodní ruka, kterou držíte hůl určuje stranu. Tedy pokud například spodní ruka na holi je levá, vybíráte zahnutí levé. Možná se vám tato rada zdá banální, ale divili by jste se, kolik lidí udělá při výběru hole v tomto bodě chybu. Zahnutí hole nijak nesouvisí s tím jakou rukou píšete, nebo kterou rukou házíte. Zajímavostí je, že hokejových praváků ( se zahnutím na pravou stranu) je jen velmi malé procento a jsou svým způsobem vzácní.
Jak dlouhá má být hokejka?
Druhým krokem je výběr délky hole. Zde je vhodné použít tabulku velikostí, kde najdete rozdělení dle výšky postavy a orientačního věku. Dříve se uváděla i doporučená hmotnost hráče, to však s dnešními kompozitovými holemi nehraje tak podstatnou roli. Jak upravit hokejku dle své výšky? Postavte si hůl svisle před sebe čepelí na zem. Délka hokejky při měření bez bruslí by měla být po nos. Pokud se měříte na bruslích, pak by délka hokejky měla dosahovat po bradu. Nicméně délka je velmi indivdiuální, hlavně u dospělých hráčů. Pokud máte hokejku delší, je vhodné ji pomocí pilky zkrátit. Pokud je naopak kratší, je možné (u kompozitových holí) ji nastavit pomocí nástavce. Jak na to se dozvíte v článku Jak nasadit nástavec na hokejku
Varianta hokejky | Věk hráče | Délka hokejky od země |
Youth (Dětská) | 4-8 let | 130 cm |
Junior | 9-12 let | 140 cm |
INT (Intermediate) | 13-16 let | 160 cm |
Senior | 14 + | od 165 cm |
Jakou zvolit tvrdost hokejky?
Tvrdost hokejky (označován jako flex) je také velmi individuální. V rámci orientace však můžete vycházet označení hokejek. Každá varianta má přizpůsobený flex. Tedy dětské hokejky s označením Youth mají flex od 25 do 35, juniorské hole od 40 do 52, intermediate od 55 do 70 a seniorské hokejky od 75. Každá věková varianta má i přizpůsobenou šířku úchopu, což je zejména u dětí velmi důležité. Pokud máte doma malého hokejistu, prosím zapamatujte si těchto několik pravidel.
- dětem jen dětské hokejky – seniorskou hokejku pořádně neobejmou rukama, je těžká, čepel je příliš dlouhá, hokejka moc tvrdá
- příliš vysoký flex -> tvrdší hokejka = neznamená delší životnost, budou Vás jen bolet ruce, puky budou odskakovat
- příliš nízký flex – hokejka se moc prohne, střely nelétají kam potřebujete, hokejka je náchylnější ke zlomení
- pokud hokejku zkrátíte – zvýší se flex, čili hokejka tvrdne
- pokud hokejku prodloužíte – sníží se flex, čili hokejka změkne
- každá kompozitová hokejka po delším čase vyměkne
V posledních letech je trend měkkých holí a velmi často se stává, že i dospělý hokejista volí flex okolo 70.
Volba záhybu ( vzoru) čepele
Záhyb není to stejné jako zahnutí. Záhyb čepele ang. pattern je nastavení míry prohnutí čepele, které vám dopomůže k technice střelby. Každý hráč volí svůj záhyb dle svých preferencí. V obchodech se nejčastěji setkáte s nejpoužívanějšími záhyby s označením některého ze slavných hráčů, či číslem. Na našem blogu najdete na téma zahybů celkem 7 článků, kde jsme probírali ty nejčastější zahnutí hokejky. Nejvíce používaný záhyb je označen jako :
- Bauer: P92 Backstrom
- Easton: P3 Hall, Sakic
- Reebok/CCM: 19
- Sher-Wood: PP26 Stastny
- Warrior: W03 Kopitar/ Henrique
- Salming: 11
Výrobci vycházejí vždy z jmen svých největších hvězd.
TOP hokejky na trhu
Výkonnostní úroveň hokejky
Výkonnostní úroveň hokejky je termín, dle kterého můžete na většině hokejových e-shopů filtrovat hole. Úroveň hole dělíme na tři varianty.
- Amatérské hokejky – někdy též hobby hokejky, jsou určeny pro rekreační hokejisty s nepravidelným režimem hraní.
- Poloprofesionální hole – jsou určeny pro hráče s pravidelným režimem hraní 2-4 x týdně
- Profesionální hokejky – jsou určeny pro každodenní hraní
Každá úroveň má odlišné parametry složení materiálů, které ovlivňují funkčnost a stabilitu hokejky. S vyšší úrovní souvisí i vyšší cena.
Cena a značka hokejky
Cena a značka hokejky spolu jdou ruku v ruce. Největší výrobci hokejové výstroje investují milióny dolarů do hvězdných hráčů, kteří s holemi jejich značky hrají. I tento marketing se pak musí promítnout do ceny hokejky. Oproti tomu menší značky, které nemohou do marketingu investovat horentní sumy, pak mohou nabídnout srovnatelnou hůl za nižší cenu. Výběr hokejky dle značky by neměl být hlavním parametrem výběru. Ceny holí se liší dle výkonnostní úrovně a použitých materiálů pro danou hůl. Cena hokejky se samozřejmě odvíjí i od trhu a tak hokejka, která na začátku sezóny stojí 5000 Kč, může na konci sezóny stát polovinu. Amatérské kompozitové hole seženete od tisíce korun, profesionální hole stojí několik tisíc.
Kick point, grip, a další
U holí se můžete setkat i s dalšími výrazy jako je Kick point, Grip, Corrners a mnoho dalších. To však v rámci úvodu do výběru hokejky nezařadíme. pokud vás téma hokejek zajímá, můžete se podívat na náš článek Vše o hokejkách, kde se více do hloubky podíváme na historii a trendy v hokejových holích. Doufáme, že nyní již víte, jak vybrat hokejku. Pokud jste narazili na něco, čemu nerozumíte, nebo bychom měli něco doplnit, napište nám.
Nově přidané hokejky
Jak nevybírat hokejku
Jak vybrat hokejku už víme, pojďme se podívat na opak, tedy jak nevybírat.
Již několikrát jsem se setkal s tím, že mi některý z malých hokejistů přišel s hokejkou jeho hokejového vzoru, s tím že je to nejlepší hokejka. Samozřejmě cena takové hokejky byla naprosto přemrštěná právě díky reklamě známého hokejisty. Jak se lidově říká „není všechno zlato, co se třpytí“.
U těchto hokejových holí jde většinou pouze o zajímavý design, díky kterému máte pocit, že kupujete naprosto automatický brankostroj. V 99.9% vám mohu zaručit, že hokejista, který se s danou hokejkou vyfotí, tuto hokejku držel pouze jednou a to přímo na focení. Každý profesionální hokejista má speciální hokejky na míru, kde má dle sebe zvolen záhyb, váhu kompozitové hokejky, sklon hokejky i složení materiálů popřípadě výztuhy v nejvíce namáhaných místech. S verzí hokejky, kterou dostanete v obchodě, má tedy společný jen design.
K dané značce můžete přihlédnout, ale určitě by to že modelem této značky je slavný hokejista, nemělo být hlavním faktorem pro výběr hokejové hole.
Mohlo by vás zajímat
Hokejka CCM Tacks XF PRO: Stvořena pro tvrdé střely
Nová hokejka Bauer Twitch – budoucnost ve vašich dlaních
Hokejka Warrior Covert QR6 Pro – recenze
8 komentářů: „Jak vybrat hokejku“
Ahoj, chtěl bych se zeptat jestli máte zkušenosti s některou z hokejek z tohohle žebříčku arecenze.cz/hokejky/ . Měly by tam být asi nejlepší hokejky podle hodnocení lidí, ale jsou v nich dost cenové rozdíly. Můžete některou z nich doporučit? Díky!
Ahoj,
myslím že většinu najdeš u nás na webu a recenze bude uživateská, tedy že jsme hokejku opravdu měli v ruce, oproti tomu co najdeš na zmiňovaném serveru. Je to takový paskvil z hodnocení na heuréce, kde to není nijak rozdělené, jen prostě seřazené a přidané obecné pojmy..Pekne sepsano, narazil jsem na vas web nahodou a urcite budu sledovat. S hokejem zacinam na stara kolena a ty nove mechanismy jdou uplne mimo me. Diky
Díky, budeme rádi, když nám občas i něco okomentujete.
Na prodejně v Praze nám pán říkal, že je lepší delší hůl, že se zkrácením změní. Je to pravda?
Jsem klasický rybníkář-hokejista. Chodíme jen v zimě když zamezne, mám dřevěnou hokejku a co dva roky praskne. Je nějaká možnost, jak prodloužím životnost hokejky?
I rybníkář je hokejista :-). Obecně lze prodloužit životnost hokejky péčí o ni. Tedy pravidelným omotáním čepele páskou na hokejku a v případě dřevěných holí je skladovat mimo ve stabilním prostředí, ne vedle topení, kde vyschne, nebo ve vlhkém sklepě, kde může naopak nasát vlhkost a rozlepit se.
Dobrý den, není to tak úplně pravda. Hůl by měla být zkrácena dle výška hráče, více o tomto tématu najdete v článku Délka hráčské hokejky. Zkrácením hokejky se zvýší tvrdost hokejky (flex).
Napsat komentář