Hokejová helma je povinnou ochranou hlavy hokejisty ve všech věkových kategoriích a také je doporučována pro všechny rekreační bruslaře, či školní výuky bruslení. Kvalitní helma na hokej dokáže ochránit hlavu před otřesem mozku i zachránit lidské životy. Každý hokejista nad 18 let má volbu, jestli bude hrát s mřížkou, celo obličejovým plexi, nebo půl plexi.
Jakou ochranu hlavy hledáte?
Vyberte si helmu dle značky
Máte oblíbenou značku helmy? U nás jsou helmy řazeny dle výrobců, stačí si vybrat.
Potřebujete poradit s výběrem helmy?
Výběr hokejové helmy není radno podceňovat. Při výběru helmy je vhodné znát obvod hlavy v úrovni spánků, či výšku čela. V posledních letech se většina helem vyrábí s větší variabilitou úpravy velikosti a tak sedne většině dospělých lidí velikost M, kterou označujeme jako univerzální. Pokud si nejste jistí, jakou velikost potřebujete, nebo jen chcete poradit, můžete využít naše tabulky velikostí helem, článek na našem blogu – Jak vybrat hokejovou helmu nebo nás kontaktovat. Rádi Vám poradíme.
Nejnovější helmy na trhu
Helma na hokej, vše co potřebujete vědět
Helma na hokej je povinnou součástí výstroje hokejisty. Není tomu tak dávno, kdy se nošení helmy považovalo za známku strachu a tak se i první hokejisté s helmou na hlavě často stávali terčem posměchu. V tomto článku bych se rád věnoval komplexnímu shrnutí všech důležitých informací o hokejových helmách.
Historie hokejové helmy
Prvním zaznamenaným hokejistou, který nosil hokejovou helmu, byl v letech 1928-1929 Georg Owen, který hrál za Boston Bruins. O rok dříve představil Barney Stanley první prototyp helmy, avšak jeho návrh byl rychle odmítnut. Ve větším počtu se začaly helmy objevovat až po roce 1933, kdy po srážce zahynul Ace Bailey a druhý sražený Eddie Shore utrpěl vážné zranění hlavy. Po tomto incidentu byla představena nová helma na hokej, kterou si postupně vzala většina hráčů Boston Bruins. I tak se jednalo spíše o zlomek hráčů, kteří s helmou hráli. Ve 30. letech 20. století bylo hráčům Toronto Maple Leafs nařízeno, aby do svého vybavení přidali přilby. I tak mnoho hvězd dále pokračovalo v hraní bez helem a hráči s ochranou hlavy byly i nadále terčem posměchu.
Vše se změnilo až v roce 1986, kdy při zápase Minessota Nort Star a Oakland Seals zahynul Bill Masterton. Od té doby začala vznikat inciativa majitelů klubů, kteří se snažili ochránit své hráče.V roce 1972 nosil celý tým Sovětského svazu hokejové helmy. V zápase nastoupili proti USA, kde helmu nosily jen tři hráči. Po roce 1979 již helmu nosilo více než 70% hráčů NHL. Od roku 1988 bylo zavedeno pravidlo povinnosti nosit hokejové helmy i pro rozhodčí.
Povinnost nosit hokejovou helmu
Dle platných pravidel IIHF musí všichni hráči používat hokejové přilby, které vyhovují mezinárodním normám a jsou řádně upevněné řemínkem pod bradou. Řemínek by měl být dotažen tak, aby pod bradou bylo místo (mezi řemínkem a bradou) na maximálně jeden prst. Dle pravidel jsou také hráči do 18 let a mladší povinni nosit celoobličejový kryt (mřížku, nebo plexi). Pro seniorské hráče, kteří jsou narozeni po 31.prosinci 1974 platí povinnost používat minimálně chrániče očí, vyhovující mezinárodním normám. Chránič očí (plexi) musí být upraven tak, aby pokryl špičku nosu.
Hokejová helma – složení
Vnější obal helmy
Vnější obal, někdy též nazýván jako skořápka, je vyroben z tvrdého plastu polypropylenu, který je často doplněn vinylnitrilem, či kompozitem. Úkolem vnějšího obalu je rozptýlit prvotní náraz do helmy tak, aby se jeho síla nekumulovala v jednom místě, ale rovnoměrně se rozprostřela do celé helmy. Hokejové helmy je možné velikostně upravit. U moderních helem lze velikost upravit bez pomocí nářadí, u starších helem pak zvládnete úpravu pomocí šroubováku. Každá Helma na hokej má předem připravené díry pro uchycení mřížky, nebo plexi a otvory pro cirkulaci vzduchu. U vyšších modelů helem je možné odmontovat chrániče uší. Obal helmy podléhá přísným testům a normám. V obchodě by se tak měly objevit pouze helmy, které jsou otestovány a opatřeny příslušným certifikátem. Více k tématu: Certifikáty bezpečnosti hokejové helmy.
Vnitřní výplň helmy
Výplň uvnitř helmy má hned několik vlastností. První je maximalizovat ochranu hlavy. K tomu se využívají stále dokonalejší materiály jako např. D3O – inteligentní pěna. Výrobci se předhánějí ve vývoji materiálu a jejich kombinací, která zajistí nízkou hmotnost helmy a zároveň maximální bezpečí pro hlavu hráče. I tak se najdou helmy, které mohou být pro hráče nebezpečné. O tomto tématu si můžete přečíst v článku Mnoho hokejových helem je životu nebezpečných.
Samotný výběr hokejové helmy není nic lehkého. Vždyť se jedná o část výstroje, která chrání celou hlavu. Pro všechny hráče máme na hokejovém blogu připravený jednoduchý návod, jak vybrat hokejovou helmu a tomuto tématu se věnujeme i dalších článcích. Jistě se vám budou hodit i tabulky velikostí hokejových helem. Pokud čtete naše recenze helem, jistě jste si všimli, že zde hodnotíme zejména bezpečnost. Ta musí být vždy na prvním místě.
Zajímavosti o helmách
V mnoha světových i domácích ligách, jsou udělovány helmy jako ocenění. U nás je to Zlatá helma pro nejlepšího hokejistu sezóny, Kamenná helma pro hráče jež zvítězil v Radegast indexu. Ve Švédsku zas mistr ligy před posledním hvizdem nasadí zlaté helmy pro vítěze. Naposled jsme toto mohli vidět při MS 2017. Většina hokejových soutěží má obdobu, nebo používá přímo zlatou helmu jako symbol pro nejlepšího hráče.