Nedávno jsem navštívil náborovou akci ČSLH s názvem Pojď hrát hokej. Byla to velmi podařená akce, kterou děti určitě ocenili. Proto jsem se rozhodl přidat svojí trochou do mlýna a sepsat pro malé hokejisty a jejich rodiče několik informací a doporučení o hokejové výstroji.

Hokejová výstroj slouží pro ochranu hokejisty a nelze ji nahradit jinou výstrojí z podobných sportů. Každý kousek výstroje má své pevné místo a je nutné vždy zachovat stejný postup při oblékání. Vcelku dobrý návod připravil ČSHL viz video níže.

 

Jak se všechny části hokejové výstroje jmenují a jak vypadají najdete v přehledu zde.

 

Hokejová helma musí pevně sedět na hlavě hráče, nesmí ho tlačit ani být moc volná. Seřízení velikosti bývá po stranách helmy. Pro děti je vhodná helma s mřížkou nebo plexy, které chrání celý obličej.

 

 

 

Jak vybrat hokejovou helmu


Hokejový nákrčník

Hokejový nákrčník chrání krk hokejisty proti nárazům od hole soupeře, nebo nožů brusle. Je vyroben z velmi odolného plastu a látky, které odolají i ostrému noži. Hokejový nákrčník je pro děti do 18 let povinný.

 


 Chrániče ramen

Chrániče ramen, lidově ramena zabírají prakticky největší část těla hráče. Chrání ramena, hrudník i záda s páteří. Ramena musí skvěle padnout, aby nebránili hráči v pohybu. Pomocí suchých zipů se snadno upínají k tělu.

 

Jak vybrat chrániče ramen


Chrániče loktů

Chrániče loktů, lidově lokty chrání hráče při pádu a úderech či naražení. Lokty musí perfektně držet na pažích hráče, aby nesklouzávaly dolů a nesklouzávaly dolů a nebránili mu tak v pohybu.

Jak vybrat chrániče loktů


 Hokejové rukavice

Hokejové rukavice, nebo jen rukavice, chrání ruku předloktí a dlaň hráče. Rukavici lze rozdělit na dvě části: 1) Ochranou 2) funkční. Ochranná část je tvořena z vnější části rukavice pomocí pěnových a plastových výztuh. Funkční část je pak oblast spodní části rukavice, tedy dlaně, která je kryta pružnou syntetickou kůží.

Jak vybrat hokejové rukavice


 Hokejové kalhoty

Hokejové kalhoty, lidově gatě, kryjí přední i zadní část hráčova pasu. Ideální velikost kalhot se doporučuje tak, aby při stáhnutí kalhot v pase, dosahoval spodní okraj nohavice do půlky kolene. Stupeň ochrany kalhot se odvíjí od jejich profesní třídy, ale všechny hokejové kalhoty musí mít plastové chrániče v oblasti stehen a chránič páteře na zadní straně. Díky kalhotám děti padají na ledě do měkkého.

Jak vybrat hokejové kalhoty


Hokejový suspenzor

Suspec, suspik a podobné označení má tento velmi důležitý chránič. Suspenzor se nosí pod kalhoty a chrání citlivá místa. Suspenzory mají různou podobu i tvar, jako trenkový, s podvazky, nebo dámsky.

 

Jak vybrat hokejový suspenzor


Chrániče holení

Lidově řečeno holeně, jsou chrániče, které v sobě kombinují chránič kolene a holeně. Holeně nejsou většinou viditelné, jelikož jsou skryty pod štulpnami.

Jak vybrat chrániče holení


Hokejové brusle

Brusle na hokej mají několik vlastností. Zpevňují oblast okolo kotníku, chrání chodidlo proti nárazům a střelám, a hlavně umožňují skluz po ledu. Hokejové brusle by měli pevně držet nohu hráče a nemělo by v nich zůstat žádné volné místo pro pohyb.

Jak vybrat hokejové brusle


Hokejka

Hokejka, hůl, hoksna…. je pro ni mnoho názvů, jde však o stejnou věc, která je hokejistovi nejbližší. Hokejky se dělí na kompozitové a dřevěné a při prvním výběru je vhodné poslechnou rady odborníka. Kromě rad o správném zahnutí hole, je vhodné určit i správnou výšku či stranu.

Jak vybrat hokejku

 

Všechny tyto položky jsou součástí hokejové výstroje. Aby byl hokejista kompletní a mohl se naplno věnovat hokeji, určitě bude potřebovat ještě doplňkové části výstroje jako : ribano, dres, štulpny,hokejová taška nebo páska na hokejku. Pokud máte zájem dát dítě na hokej, kontaktujte nás a my Vám rádi poradíme, jak vybrat správnou hokejovou výstroj.